Кад огњиште венама зажубори
Кућа, родни праг, огњиште, фамилија, завичај, отаџбина, родољубље, вера, традиција, обичаји, љубав, судбина, човекољубље, правда, образ, воља, скромност, преци и њихова аманетна завештања, одвајкада су свете речи, које треба писати великим словом и изговарати с посебним поштовањем и уважавањем, јер су од видела сунчног дана и сјајније и топлије.
Време пролази – сећања не бледе
Куршумлија и Србија се сећају и памте 24. март 1999. године. Тога дана 19 најмоћнијих земаља напале су Савезну Републику Југославију без икаквих разлога и повода и без одлуке Савета безбедности Организације Уједињених нација. Бесомучно су бомбардовали села, вароши и градове, разарали фабрике, рушили мостове, гађали болнице, школе.
Прастара богомоља у Жегрови у новом сјају
Недеља. Благдан. У освиту новог јутра, које најављује ведар и сунчан дан, свуда унаоколо, ласте у ниском лету. Зацвркућу с времена на време, па слећу испод стреха и тераса породичних и стамбених зграда да уреде своја стара и изграде нова гнезда.
Колонија уметника у ''Башти богова'' подно Радана
У недрима нетакнуте природе горостасне Радан планине угнездила се Ђавоља варош, јединствено ремек-дело ерозије на шумском земљишту. Тај процес удружених сила земаљских ствара ''куле'' од растреситог земљиша и камена са пиратским капама од стена на врху, које не дозвољавају даље спирање земље. Вођени законима природе ти облици се стварају, умножавају и руше, а многобројни туристи, љубитељи природе, знатижељници и уметници увек задивљени остану пред јединственим творевинама тог поднебља.
Из историјата штампе у Топлици
Зачеци штампе у Топлици датирају од пре девет деценија, тачније из далеке 1932. године. Наиме, те године, 4. августа, појавио се први број ''Топличких новина.''
Највероватније је то био једини број, јер ниједан наредни није пронађен.
Прва застава Ибарско-копаоничко комитског одреда
У Горњој Топлици и Косаници, нарочито у копаоничком крају, има села и заселака у којима никако не можете видети пет-шест кућа близу једна до друге. Дођете у село, а насеља нигде на видику. Видите два-три дома, често само једну кућу, којој се приближавате или испред које сте застали. Таква су села Магово, Трећак, Иричићи, Љутова, Паваштица и многа друга. Смештена у врлетима, на косинама и ћувицима, скривена у брдима и густим шумама, далеко од путева. Та насеља су најчешће била база комитског штаба и устаника Косте Војиновића Косовца.
Приче из завичајних груди
Новинар, публициста и књижевник Радољуб Глигоријевић из Куршумлије читаоцима се представио својим најновијим насловом ''Из завичајних груди.'' – У припреми рукопис ''Тако се збори у Горњој Топлици'', писан језиком наших старих у циљу очувања језика и дијалекта као нематеријалне културне баштине.
Пешке од Бабице до Солуна
Око неутрнулих огњишта у копаоничким и поткопаоничким селима, у Топлици и Косаници, и сада, после десет деценија од Топличког устанка 1917. године, преноси се прича о јунацима буне и актерима тада створене кратковеке ''комитске државе''.
''ЕВРОПА'' кроз времеплов
Хотел ''Европа'' у центру Куршумлије је једна од најстаријих грађевина у Горњој Топлици и Косаници. Летописци наводе да је саграђена у раздобљу од 1889. до 1892. године, у доба владавине краља Александра Обреновића.
Шест деценија певао у сну
Време пролази, али сећања на људе и догађаје не бледе, већ остају да се верно преносе нараштајима и далеким покољењима.